SEO Nedir? Nasıl Yapılır?

SEO nedir? SEO nasıl yapılır? sorularına cevap arıyorsanız, doğru adrestesiniz. SEO Nedir? Nasıl Yapılır? rehberimizde SEO nedir, nasıl SEO yapılır, son güncel SEO yöntemleri ve teknikleri nelerdir, kendi sitesinde SEO çalışmalarına yeni başlayan site sahipleri için en ayrıntılı şekilde anlatacağım.

Google’ın web sitenizi doğru anlamasını sağlamak sizin elinizde. Sitenizin arama googleda daha fazla görünür olması ve doğru kişilere sıralanması için arama motorlarında bazı çalışmalar yapmak gerekir. Kullanıcı deneyimini göz önünde bulundurarak yapılan bu SEO çalışmaları, Google’ın sitenizin içeriklerini nasıl değerlendireceğini anlamasına ve sizi direkt hedeflediğiniz kitleye ulaşmanızı sağlayacaktır.

SEO Nedir?

SEO, sitenizin google dostu olmasına yönelik yapılan çalışmalar bütünüdür. Google’ın sitenizin içeriğini ve yapısını tarayarak daha iyi anlamasını sağlayacağınız, sitenizde yapılan arama motoru optimizasyon (Search Engine Optimization) çalışmalarına SEO denir.

SEO Neden Önemlidir?

SEO’da hedef, ziyaretçiler / müşteriler için web sayfanızın kullanımını kolay ve anlaşılır hale getirmektir. Oluşturduğunuz web sayfasının ne hakkında olduğunu belirlemelisiniz. Sayfanızın hangi anahtar kelime ve anahtar kelime grubuyla ilgili olduğunu ifade edin. Sonrasında arama motorları sonuç sayfalarında (SERP) daha iyi sıralama almasını sağlayın.

SEO çalışmalarınızda, her zaman web sayfalarınızın arama motoru botları tarafından daha iyi anlaşılması ve kullanıcı deneyiminin geliştirilmesine yönelik optimizasyonlar yapmalısınız.

Üstteki görselde bir sitenin SEO çalışması yapılmadan önceki 3 ayı ile sonraki 3 ayının organik sonuçlarının karşılaştırma grafiğini görüyorsunuz. Siz de web sitenizi büyütmekte kararlıysanız, sitenizin SEO çalışmalarına yatırım yapmanız çok önemlidir.

SEO Çalışması Nasıl Yapılır?

SEO ile alakalı çalışmalara yeni başlıyorsanız, kontrol etmeniz gereken bazı noktalar vardır. Doğru optimizasyon yapabilmeniz için SEO’da şu noktalara eğilmelisiniz;

Özgün ve Kaliteli İçerik

Web sitenizde SEO çalışması yapmak istiyorsanız kaliteli, benzersiz içerikler oluşturmanız gerekir. Özgün, kaliteli ve okunabilir içerikleriniz yoksa sayfanızın içinde ya da dışında yaptığınız tüm SEO çalışmaları önemsiz kalır. Kaliteli ve benzersiz içerikler oluşturarak arama motoru sonuçlarındaki yerinizi alabilirsiniz.

Özgün ve Kaliteli İçerik
Özgün ve Kaliteli İçerik

Web sitenizdeki içeriklerde her zaman şeffaf olmasınız. Örneğin haber siteniz olduğunu düşünelim, web sitenizdeki içerikleri yazan kişiyi her zaman belirtmeniz size fayda sağlayacak ve müşteride güven duygusu oluşturacaktır. Bu sebeple kullanıcılara karşı her zaman şeffaf olun.


Site İçi SEO

Site içi SEO, SEO çalışmalarının en önemli ve en etkili bölümünü kapsar. Sayfa başlıkları, açıklamalar, URL seçimleri, bu bölümünde incelenir. Bu sebeple SEO ile ilgili çalışmalara başladığınızda önce site içi SEO ayarlarınızın sorunsuz yapıldığından emin olmalısınız.

Site içi SEO
Site içi SEO

Sayfa Başlıkları ve Açıklamaları

Arama motoru botları sayfanıza ziyarete geldiğinde öncelikle sayfa başlığınızı ve sayfa açıklamanızı okur. Başlık ve açıklamalar arama motorlarının istediği kurallara uygun şekilde optimize edilmelidir. Arama motorlarının isteklerine göre optimize ettiğiniz başlık ve açıklama web sayfanızın anlamlandırılmasını sağlar.


Başlık Etiketleri Kullanımı

Optimizasyonu doğru yapılmış bir web sayfasında H1, H2, H3 şeklinde başlık etiketleri doğru kullanılır. H1 etiketleri genel olarak sayfa başlığıyla aynı olabilir. Etiketleri sırasıyla kullanarak arama motorlarının ve kullanıcıların sayfanızın hiyerarşik düzenini anlamasını sağlayabilirsiniz.


Dahili Bağlantı Oluşturma

Web sitenizde hem kullanıcı deneyimi hem de arama motoru botlarının daha fazla sayıda sayfayı kolayca tarayabilmesi için dahili bağlantılar oluşturulması gerekir. Bu sayede kullanıcı deneyimini geliştirebilir ve arama motoru motorlarının web sitenizde daha fazla sayfayı dolaşmasını sağlayabilirsiniz.

Birbiriyle ilişkili içerikler arasında bağlantı oluşturarak hemen çıkma oranını azaltabilir ve ziyaretçilerin sitenizde daha fazla vakit geçirmesini sağlayabilirsiniz. Dahili bağlantılar her zaman SEO çalışmaları içinde en etkili adımlardan biridir.


Görsel Kullanımı

İçeriklerinizde görsel kullanımı önemlidir, anlattığınız konuya etkili görseller ile kolayca dikkat çekebilirsiniz. Ayrıca görsellerinizin HTML alt, title etiketlerine görsel ile ilgili bilgi vermeyi unutmayın. Alt etiketleri arama motoru botlarına, görselin ne ile ilgili olduğunu anlamasına yardımcı olur.

SEO’ya yeni başlayanların, site içi SEO’da odaklanlanması gereken konular bunlardır. Ancak site içi SEO bunlardan ibaret değildir. Bu konuda derinlemesine bilgi sahip olmak istiyorsanız aşağıdaki rehberi mutlaka incelemelisiniz.


Teknik SEO

Teknik SEO, web sitenizdeki teknik çalışmalar ile ilgilenir. Mobil uyumluluk, sayfa açılış hızı, kalıcı bağlantılar teknik SEO’da üstünde durulması gereken başlıca konulardır. SEO’da yeniyseniz web sitenizde kontrol etmeniz gereken bölümler aşağıdaki gibi olmalıdır;

Teknik SEO
Teknik SEO

Kullanıcı Dostu URL Oluşturma

Web sitenizdeki URL’lerin iyi biçimlendirilmesi gerekir. Doğru anahtar kelimeleri yansıtan, kısa ve öz URL’ler oluşturmalısınız. Ayrıca URL içinde yer alan kelimeler kısa çizgi (-) ile ayrılmalıdır.


Mobil Dostu Web Sitesi

2015 yılında mobil uyumluluk yani mobil dostu web sitesi tasarımı en önemli sıralama kriterlerinden biri olarak açıklandı. Aynı özelliklere sahip iki siteden mobil tasarımı olmayan site geri sıraya atılıyor. Bu yüzden eğer web sitenizin mobil uyumluluk ile ilgili sorunları varsa mobil uyumlu responsive bir temaya geçmelisiniz.


Web Sitesi Hızı

Arama motorlarının ve kullanıcıların web sitenizin hızına göre hareket ettiğini söylememize gerek yok. Web siteniz uzun sürede açılıyorsa ziyaretçi kaybedersiniz. Site hızı yavaş olan sayfalarınız da sonuç sayfalarında geri plana atılabilir. Web siteniz 3 saniyeden daha uzun sürede açılıyorsa yapılan araştırmalar ziyaretçilerin %78’inin siteyi terk ettiğini gösteriyor. İnsanlar web sitenize giremediğinde farklı bir siteye yönelecektir. Bu sebeple site hızınızı optimize etmelisiniz. Konuyla ilgili tarayıcı önbelleklemeyi aktif etmeyi deneyebilirsiniz.


Bozuk Bağlantıların Belirlenmesi

Web sitenizde bozuk bağlantılar varsa hem kullanıcı deneyimi hem de arama motoru botları açısından olumsuz bir özellik olacaktır. Bu yüzden web sitenizdeki tüm bozuk bağlantıları belirleyerek gerekli düzeltmeleri yapmalısınız. Düzenli olarak bozuk bağlantı analizleri yaparak SEO çalışmalarınıza büyük katkı sağlayabilirsiniz.


Yapısal Veri Kullanımı (Structured Data)

Yapısal veri sayesinde arama verilerinizin arama motorları tarafından anlamlandırılır. Yapısal veri bu anlamlandırmayı sağlayan kodlardır. Arama motoru botları kodları okur ve sonuç sayfalarında kullanılır. Yapılandırılmış veriler sayesinde arama motoru sonuçlarında soru-cevap bölümleri, zengin snippetler gibi özellikleri sunabilirsiniz.


Robots.txt Oluşturma

Robots.txt dosyası öncelikle web sitenizin hangi bölümlerinin botlar tarafından taranması gerektiğini belirtmek için kullanılır. Web sitenizle bir robots.txt dosyası kullanmak bir web standardıdır. Bu sebeple sunucuza bir robots.txt dosyası eklemelisiniz.


Sitemap Oluşturma

Organik trafiğinizi artırmak için yapabileceğiniz en iyi şeylerden biri bir site haritası oluşturmaktır. Sitemap, sitenizdeki URL’lerle ilgili bazı bilgiler içeren tüm URL’lerin listesidir. Eğer WordPress alt yapısı kullanan bir web siteniz varsa sitemap oluşturmak çok kolaydır. Yapmanız gereken tek şey sadece bir eklenti kurmaktır.

Bunun için Yoast SEO eklentisi, All in One SEO veya Rank Math SEO eklentilerini kullanabilirsiniz. WordPress dışında bir yazılım kullanıyorsanız, xml-sitemaps.com adresini ziyaret ederek kolayca site haritası oluşturabilirsiniz.


Analytics ve Search Console Bağlantısı

Bir web sitesini yayına aldığınızda yapılması gereken ilk işlerden biri Google Analytics ve Search Console bağlantılarının yapılmasıdır. Analytics ile çeşitli analizleri gerçekleştirebilirken, Search Console, web siteniz ile Google arasında köprü görevi görür.


Yerel SEO

Dijital dünya sürekli daha akıllı teknolojilerle gelişiyor. Arama motorlarının temel amacı ziyaretçilerine en etkili sonucu vermeye çalışır. Bunun için de kullanıcıların yaptıkları aramalarda konum dikkate alınır. Google her zaman konumu geliştirmek adına yeni güncellemeler yapıyor. Arama motorlarında konum bildiriminizi yaparak yakınınızda hizmet ihtiyacı olan kişilerin size ulaşmasını sağlayabilirsiniz. Konum bildirimi yapan firmalar arama motorlarında daha avantajlı olacaklardır.

yerel seo nedir
yerel seo nedir

Yerel SEO çalışmaları çok kısa sürede sonuç verir. Çalışmamızın başında belirlenen trafik, sıralama ya da satış hedeflerine ulaşma konusunda süreç boyunca analiz yapılmalıdır. Kaliteli analiz araçlarıyla yapılan değerlendirmeler anlaşılabilir grafik haline getirilerek değerlendirilmelidir. Değerlendirmeler, aylık, haftalık ve dönemlik olarak yapılmalıdır. Bunun yanında elde edilen tüm veriler arşivlenerek sonraki bölgesel SEO çalışmaları için veri olarak kullanılmalıdır.

Yerel SEO’da genel olarak üzerinde durulması gereken başlıklar aşağıdaki gibidir;

 • Bölgesel Odaklı Anahtar Kelimeler
 • Bölgesel Odaklı İçerikler
 • Bölgesel Odaklı Başlık ve URL Yapısı
 • Haritalara Kaydolma
 • Yerel Kaynaklardan Yararlanma

Site Dışı SEO

SEO çalışmalarının bir başka aşaması da site dışı SEO çalışmalarıdır. Site içi SEO çalışmalarının tamamlanmasından sonra artık site dışı çalışmalara odaklanabiliriz. Bu konuda yararlanabileceğimiz pek çok kaynak vardır;

 • Google Ads Reklamları
 • Sosyal Medya Reklamları
 • Video Reklamları
 • Sosyal Medya Yönetimi
 • E-posta ve SMS Pazarlama
 • Yeniden Pazarlama (Remarketing)
 • Referans Kaynaklar

Google Ads reklamları müşterilerinize ulaşmak için harika bir kaynaktır. Sunduğunuz ürün, hizmet ve blog paylaşımlarınız ile ilgilenen kitlelere ulaşmak için reklamlar oluşturmanızı sağlar. Google Ads, web sitenize hızlı trafik getirir ve ürünlerinizle, hizmetlerinizle ilgilenen kullanıcıların bir davranış sergilemesini, dönüşüm yapmasını sağlar. Bu sebeple Google Adwords reklamlarını kullanmayı düşünmelisiniz.


Sosyal Medya Reklamları

Sosyal medya reklamları, tıpkı Google Ads reklamları gibi web sitenize kolayca trafik çekmenize yardımcı olur. Ürün veya hizmetleriniz için ilgi çekici reklam kampanyaları hazırlayın ve hedef kitlenize ulaştırın.

Facebook ve Instagram reklamları için Business Manager panelini kullanarak çok etkili reklamlar oluşturabilirsiniz. Hedef kitlenize göre diğer sosyal medya platformlarını da kullanmayı düşünebilirsiniz.


Video Reklamları

Video reklamları ile genellikle daha az rekabet ve daha düşük maliyetlerle reklamlarınızı yayınlayabilirsiniz. Etkili bir kampanya ile Youtube arama sonuçlarında, video içi ve atlanabilir videolarda, sosyal medya platformlarında video reklamları oluşturabilir ve hedef kitlenizin karşısına çıkabilirsiniz. Video reklamları ile marka bilinirliğinizi arttırabilir, ürün ve hizmetlerinizi pazarlayabilirsiniz.


Sosyal Medya Yönetimi

Markanız için sosyal medya hesapları oluşturun ve düzenli paylaşımlar yapın. Her platformu amacına uygun kullanın ve her platformda aynı paylaşımları yapmayın. Sosyal medya sinyalleri Google için çok önemlidir. Bu sebeple site dışı SEO çalışmalarınızda sosyal medya kaynağını asla göz ardı etmeyin.


E-posta ve SMS Pazarlama

E-posta ve SMS pazarlama ile kesin bir yatırım getirisi yaratabilir. Planlı ve etkili bir kampanya ile çok yüksek dönüşümler elde edebilirsiniz. Ucuzdur ve çok hızlı sonuç alabilirsiniz. Direkt trafiğinize doğrudan katkı sağlar.


Yeniden Pazarlama (Remarketing)

Google Ads ve Google Analytics hesaplarınızda yeniden pazarlamayı etkinleştirin. Facebook ve Instagram sosyal medya hesaplarınız ile etkileşime geçen kullanıcılara yeniden ulaşmanın yolu ise Facebook Pixel uygulamasıdır. Pixel kodunu web sitenize eklemeyi unutmayın.

Yeniden pazarlama listeleri, ürün ve hizmetlerinizle ilgilenmiş kullanıcılara tekrar ulaşmak için mükemmel bir yöntemdir. Unutmayın, yeni kullanıcı elde etmek önemli olsa da, Google geri gelen kullanıcıları çok sever, bunun için sitenizi ödüllendirecektir.


Referans Kaynaklar

Diğer web sitelerinden, sitenize yönelen trafik referans kaynaktır. Bu kaynağı elde etmek için diğer blog sitelerinde konuk yazarlık yapabilirsiniz. Blog tanım yazıları yazabilir, firma rehberlerine kayıt olabilirsiniz. Hedef kitlenizin bulunduğu tüm platformlarda bulunmalısınız ve bu sitelerden backlink almalısınız.


Uluslararası SEO

Dünyada iletişim ve pazarlama ağı artık dijitale yönelmiş durumda. Uluslararası alanda yapılan araştırmalar 2019 yılındaki alışveriş deneyimlerinin %40 kadarının İnternet kaynaklı gerçekleştiğini ortaya koyuyor. Bu yüzden işletmeler daha geniş kitlelere ulaşmak için İnternet’ten yararlanmaktadırlar.

Uluslar Arası SEO
Uluslar Arası SEO

Web sitesi de artık kurumsallaşmanın yapı taşlarından biri haline geldi. İnternet’te yer almayan firmalar geleceğe yönelik adımlar atma konusunda yetersiz kalıyor ve rakibinin gerisine düşüyor. Eğer küresel çapta hizmet veren bir firmaysanız, çalışmalarınızda uluslararası SEO stratejilerini uygulamalısınız. Uluslararası SEO’da aşağıdaki başlıklar üzerinde çalışmalar yapmak sizin için yararlı olacaktır.

 • Hedef Dili Belirleyin
 • Hedef Bölge Seçin
 • Hedef Kitlenizi Tanıyın
 • Rakiplerinizi Analiz Edin
 • Doğru Anahtar Kelimeleri Seçin
 • Site içi ve Site Dışı SEO çalışmalarınıza yatırım yapın

Negatif SEO

Negatif SEO web sitenizin performansını düşürmeye yönelik yapılan çalışmalardır. Negatif SEO terimi, black hat SEO (siyah şapka SEO) terimi ile karıştırılmaktadır. Siyah şapka SEO web sitenizin kısa süre içinde yükselmesi için yapılan yasal olmayan çalışmalardır. Web sitenizin kötü niyetli kişiler tarafından saldırıya uğramasına engel olmak için aşağıdaki konuları dikkate almalısınız;

 • Google Search Console Uyarılarını İnceleyin
 • Web Sitenize Gelen Backlinkleri Kontrol Edin
 • Google Disavow Aracından Yararlanın
 • İçerik Özgünlük Kontrolü Yapın
 • 2 Aşamalı Kimlik Doğrulama Yöntemini Aktif Edin
 • Web Site Hızını Düzenli Kontrol Edin

SEO çalışmalarına yeni başlayanlar için hazırladığımız kapsamlı SEO rehberimizin sonuna geldik. Umarım SEO ve SEO işlevleri hakkında birazda olsa bilgi sahibi olmanıza yardımcı olmuşturum. Değerli Yorumlarınızı bizimle paylaşırsanız çok sevinirim. Sağlıcakla, özgün ve yüksek hitle kalın 😉

admin

Karaoğlu Ahşap, e-ticaret sitesi sahibi. Blogger, Sosyal Medya Uzmanı, Dijital Pazarlama Uzmanı, Grafiker ve Ata Mesleği olan ahşap imalat ustası. Tarih ve Gizemli Olaylar Meraklısı, Komplo Teorileri Aşığı ve Hobisi Paranormal Olaylar olan sıradan bir insan :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu